Otomotiv Teknolojİsİ

AKHİSAR MESLEK YÜKSEKOKULU - Otomotiv Teknolojisi
Program Tanımı

 

Kuruluş

:

Celal Bayar Üniversitesi Akhisar Meslek Yüksekokulu Otomotiv Teknolojisi programı 2002-2003 eğitim öğretim yılından beri öğretimini sürdürmektedir.

Kazanılan Derece

:

Otomotiv Teknikeri

Derecenin Düzeyi (Ön Lisans , Lisans, Yüksek Lisans, Doktora)

:

Önlisans

Kabul ve Kayıt Koşulları

:

Lise Diploması

Önceki Öğrenmenin (formal, in-formal, non-formal) Tanınması Hakkında Kurallar

:

Türk Yüksek Öğretim kurumlarında önceki formal (örgün ) öğrenmenin tanınması dikey, yatay ve üniversite içindeki içindeki çeçişler Yüksek Öğretim Kurulu'nun belirlemiş olduğu "YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARINDA ÖNLİSANS VE LİSANS DÜZEYİNDEKİ PROGRAMLAR ARASINDA GEÇİŞ, ÇİFT ANADAL, YAN DAL İLE KURUMLAR ARASI KREDİ TRANSFERİ YAPILMASI ESASLARINA İLİŞKİN YÖNETMELİK " kapsamında gerçekleştirilmektedir. Türkiye'de örgün eğitim kurumları dışında formal olmayan sertifikaya dayalı veya tecrübeye dayalı (in-formal ve non-formal ) öğrenmenin tanınma süreci henüz başlangıç aşamasındadır. Bu nedenle Celal Bayar Üniversitesi'nin tüm programlarında önceki öğrenmenin tanınması tam olarak başlatılmış değildir. Ancak, programların eğitim planlarında yer alan İngilizce gibi dersler için her akademik dönem başında muafiyet sınavı düzenlenmektedir. Bu derslerden beklenen yeterlilikleri sağladığını düşünen öğrenciler yapılan sınavlara girme hakkına sahiptir. Sınava girip başarılı olan öğrenciler ders programında ilgili derslerden muaf olurlar ve muaf oldukları dersin/derslerin toplam kredisi kadar da üst sınıftan ders alabilirler.

Yeterlilik Koşulları ve Kuralları

:

Ulusal yeterlilik sistemi üç Bolonya süreci seviyesini içerebilir (ya da orta seviye yeterlilikleri) (örneğin kısa süreç olan ilk süreç). Bu seviyeler üniversitelere belirlli yeterlilikleri yapılandırmayı ve yeterlilik vasıtasıyla ilerlemek üzere düzenlemeye izin verir. Türkiye de yeterlilik zorunlulukları ve yönetmeliğe uygunluk YÖK tarafından belirlenir.

Program Profili

:

Otomotiv donanım ve üretimi, motor devre sistemleri kullanarak, kontrol edilmesi diye tanımlayabiliriz. Sunulan eğitim programı, uzun yılların deneyim ile modern teknolojinin gereksinimleri bir araya getirilerek hazırlanmıştır. Geniş iş olanağı olan bu programda öğrenciler; elektriğin temel prensiplerini, elektrik donanımın montajını, bakım ve onarımını yapmayı, ölçü aletlerini kullanmayı, bilgisayar kullanmayı ve sanayide kullanılan CAD/ CAM ve benzeri programları kullanmayı, bilgisayarla elektrik devre şeması çizme ve okumayı, sanayi makinalarının bilgisayar ile, elektronik olarak nasıl kontrol edildiğini, gereğinde bakım ve onarımını yapabilmeyi, teknik rapor hazırlamayı, proje hazırlamayı, işletim masasında iş yerinin ve personelin iş güvenliğini sağlamayı öğrenmektedirler.

Mezunların İstihdam Profilleri (örneklerle)

:

Makine ile çalışan firmalar, Otomotiv fabrika ve servisleri.

Üst Derece Programlarına Geçiş

:

Buradan mezun öğrencilerimiz DGS sınavları ile Otomotiv ile alakalı ,lisans programlarına geçiş yapabilmektedir.

Sınavlar, Ölçme ve Değerlendirme

:

Genel kural olarak değerlendirme ders başına 1 vize (%40) ve 1 final sınavı (%60) üzerinden yapılmaktadır. Çeşitli dersler ilave ödev veya ara sınav talep edebilir.

Mezuniyet Koşulları

:

Yasal süre içinde mezuniyet için gerekli tüm dersleri almak ve bu derslerden başarılı olmak koşulu ile devam etmekte olduğu programı en az 2.00 Genel Not Ortalaması (GNO) ile tamamlamak ve stajlarını başarmak.

Çalışma Şekli (Tam Zamanlı, e-öğrenme )

:

Tam zamanlı
Bölüm Olanakları

:

8 adet dizel motor, 1 adet benzinli motor, egzoz emisyon cihazı, arıza tespit cihazı, ağır taşıt kesit diferansiyelleri ve çeşitli motor parçaları ihtiva eden otomotiv atölyesi.

 

  

Staj Komsiyonu

·         Dr.Öğr.Üyesi Mesut ABUŞKA                    (Komisyon Başkanı)

·         Öğr.Gör.Dr.Recep ARICI                             (Üye)

·         Öğr.Gör.Vahit ÇORUMLU                          (Üye)v  Ders Öğretim Planı

v  Ders İçerikleri

v  Bilgi Paketi

 


Close
  • Uzaktan Eğitim
  • Eğitim Kataloğu
Celal Bayar Üniversitesi © 2014 | Güvenlik ve Gizlilik